ورق استیل

معرفی فولادهای ضد زنگ

موادی که به عنوان فولاد ضد زنگ می شناسیم (که معمولاً یا نیز نامیده می شود) از ویژگیهای مشترک زندگی قرن بیست و یکم است به طوری که تعداد کمی از ما می توانیم محصولات ساخته شده از آن را ندیده و لمس نکرده باشیم. اما واقعا چند نفر از ما می دانیم که فولاد ضد زنگ چیست؟

یک نوع فولاد بسیار متفاوت

مانند همه انواع فولاد ، فولاد ضد زنگ یک فلز نیست بلکه آلیاژی است که از ترکیب دو یا چند عنصر جداگانه آلیاژ یا ذوب شده ساخته میشود. وجه اشتراک همه فولادها این است که ماده اصلی آنها (عنصر آلیاژی) آهن فلزی است که مقدار کمی کربن به آن اضافه شده است. فولاد ضد زنگ در اوایل قرن 20 کشف شد که مقدار مشخصی از فلز کروم (معمولاً حداقل 11 درصد) به فولاد معمولی اضافه می شود ، به آن ویژگی درخشندگی می بخشد و آن را در برابر لکه دار شدن و زنگ زدگی بسیار مقاوم می کند. این خاصیت مقاوم در برابر زنگ زدگی که ما آن را مقاومت در برابر خوردگی می نامیم ، همان چیزی است که فولاد ضد زنگ را از بسیاری دیگر از انواع فولاد جدا می کند.

ورق استیل

استنلس استیل یک پوشش نیست

درک این نکته مهم است که ورق استیل یک ماده جامد است و نه یک پوشش خاص ، که بر روی فولاد معمولی اعمال می شود تا به آن ویژگی ضد زنگ بدهد. فولادهای معمولی و در واقع چندین فلز دیگر اغلب برای محافظت از سطح خود یا تأمین سایر مشخصات سطحی ، با فلزات سفید مانند کروم ، نیکل یا روی پوشانده می شوند یا روکش می شوند. در حالی که چنین پوشش هایی مزایای خاص خود را دارند و هنوز هم به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند ، این خطر وجود دارد که مواد خوردنده بتوانند به درون سطح پوشش نفوذ کرده و در زیر لایه پوشش ایجاد خوردگی کنند.
ظاهر فولاد ضد زنگ می تواند متفاوت باشد و به نحوه ساخت و تکمیل آن بستگی دارد.

فولاد ضد زنگ همه جا است

در ابتدا نام فولاد ضد زنگ بدلیل مقاومت بسیار خوب آن ها در برابر خوردگی بود. ولی بلافاصله بعد از کشف متوجه شدند که این ماده دارای خواص بسیار ارزشمندتری است که آن را برای طیف وسیعی از کاربردهای متنوع مناسب می کند. در حقیقت ، تعداد کاربردهایی که برای فولاد ضد زنگ معرفی می شود تقریباً بی حد و حصر است ، نکته ای که فقط با چند نمونه مثال ساده قابل نمایش است:

در مصارف خانگی:

کارد و چنگال ، ظروف پذیرایی و پخت و پز و سایر ظروف
سینک ظرفشویی
ماهی تابه و وسایل آشپزی
کوره و کباب پز
تجهیزات و مبلمان باغ

ورق استیل

در مصارف شهری:

ایستگاه های اتوبوس ، غرفه های تلفن و نیمکت های خیابان
نمای ساختمان
بالابر و پله برقی
قطارهای مترو و زیرساخت های ایستگاه

در مصارف صنعتی:

تجهیزات برای تولید محصولات غذایی و دارویی
کارخانه تصفیه آب آشامیدنی و قابل شرب
کارخانه شیمیایی و پتروشیمیایی
اجزای سازنده موتورهای خودرویی و هوایی
تانکرهای سوخت و مواد شیمیایی

ورق استیل

خانواده فولاد ضد زنگ

در حالی که شکل اصلی فولاد ضد زنگ ، (آهن با حدود 12٪ کروم) هنوز در حال استفاده گسترده است ، مهندسان اکنون انتخاب گسترده ای از انواع مختلف (گریدها) دارند. در کل ، بیش از 100 درجه مختلف وجود دارد ، اما این دسته معمولاً در خانواده های متالورژی متمایز مانند خانواده های آستنیتی ، فریتی ، مارتنزیتی و دوبلکس طبقه بندی می شوند.
نسبت آهن به کروم ممکن است متنوع باشد و عناصر دیگری مانند نیکل ، مولیبدن ، منگنز و نیتروژن نیز برای گسترش دامنه توانایی ها اضافه شود. هر درجه خاص از فولاد ضد زنگ دارای ویژگی های مکانیکی و فیزیکی منحصر به فرد خود است و معمولاً مطابق با مشخصات یا استاندارد ملی یا بین المللی تولید می شود.
این که آیا شما یک مهندس ، متالورژیست ، طراح ، معمار هستید یا به سادگی کسی هستید که مایل است اطلاعات بیشتری در مورد این ماده قابل توجه به نام فولاد ضد زنگ کسب کند ، این سایت قصد دارد اطلاعات ضروری مورد نیاز شما را در اختیار شما قرار دهد. در بسیاری از موارد ما پیوندهایی را به سایتهای دیگری ارائه می دهیم که در آنها اسناد و مدارک و یا نشریات تکمیلی یافت می شود.