معرفی ورق استیل 304

ورق استیل 304 یکی از محبوب ترین گرید استنلس استیل است که کاربرد گسترده ای در صنعت دارد.

ورق استیل 304 چیست ؟

ورق استیل 304 آلیاژ ترکیبی از آهن و کربن است که در دسته استنلس استیل ها قرار می گیرد. یک آلیاژ محبوب و در عین حال پر کاربرد با قیمت به مراتب مناسب تر نسبت به سایر استنلس استیل است. در کنار ورق استیل 316 پر کاربردترین آلیاژ استنلس استیل هستند.

چون قیمت ورق استیل 304 در مقایسه با سایر گریدها پایین تر است در محیط های با حساسیت کم به طور معمول از 304 استفاده می شود.. ولی در محیط هایی که حساسیت بالاتری دارند و شرایط جوی ، محیطی ، شیمیایی سخت تر باشد مثل محیط های درگیر با اسید های خورنده یا محیط های ساحلی و دریایی که غلظت کلراید بالاتری دارند استفاده از ورق استیل 316 در اولویت قرار می گیرد.
انتخاب ورق استیل 316 هزینه تمام شده کار را در مقایسه با ورق استیل 304 بالاتر می برد ولی اگر شرایط حساس باشد باید این هزینه را پذیرفت.
آلیاژ استنلس استیل L304 نیز اصلاح شده نوع 304 اما با مقدار کربن کمتر (حداکثر 0.030%) بوده که ته نشینی کاربیدها را به حداقل رسانده و جوش پذیری را بهبود می بخشد. در نتیجه از لحاظ جوشکاری حتی در محیط های خورنده بسیار مناسب می باشد. از لحاظ خواص مکانیکی نیز کمی ضعیف تر از استنلس استیل 304 می باشد.
ریز ساختار 304 آستنیتی است . آستنیت هیچگونه ری اکشنی به قرار گیری در مجاورت میدان مغناطیسی نمی دهد. به عبارت دیگر این آلیاژ بدون خواص مغناطیسی است ازین رو به تمامی آلیاژ های استنلس استیل که بدون خواص مغناطیسی هستند نگیر می گویند. گرید 304 نیز یک استیل نگیر است.

ورق استیل


آستنیت یکی از فاز های آهن با شبکه FCC است که در آهن بدون عناصر آلیاژی در محدوده دمای 910 تا 1400 درجه سانتی گراد پایدار است. با افزودن عناصر آستنیت زا (مانند Ni) می توان آن را در دمای محیط نیز پایدار نمود. وجود 8 تا 10% نیکل به ازای 18% کروم، ساختار فولاد را به صورت آستنیتی پایدار می نماید. این تغییر فاز باعث تغییر عمده خواص مکانیکی از جمله افزایش شکل پذیری آلیاژ می گردد. این آلیاژها در حالت بازپخت به دلیل وجود فاز آستنیت غیرمغناطیسی بوده اما به دلیل تغییر فاز در حالت کار سرد ممکن است کمی خاصیت مغناطیسی در آنها به وجود آید. 

مقاومت به خوردگی ورق استیل 304

گرید 304 استنلس استیل مقاومت به خوردگی بسیار عالی در برابر شرایط جوی ، مواد شیمیایی ، اسید های رقیق ، اسید های غذایی ، صنعت نفت و پالایشی و همچنین در صنعت نساجبی از خود نشان می دهد.

عملیات حرارتی استنلس استیل 304

ورق استیل 304 را نمیتوان توسط عملیات حرارتی سخت کرد. این اتفاق می تواند با کار سرد جبران شود.
برای آنیل کردن ورق استیل 304 در نازک بار باید تا دمای 1120 درجه سانتی گراد گرم کرد و سپس به سرعت سرد سازی انجام شود.
اما برای زخیم بار برای کم کردن کاربیدهایی که ممکن است ته نشین شوند (بر روی مرز دانه ها) باید در آب سرد شوند.

 قیمت ورق استیل 304

ورق استیل 304 خواص کششی خیلی خوبی دارد. استحکام تسلیم پایین و قابلیت تغییر طول زیاد این اجازه را به آنها می دهد که قابلیت شکل پذیری در اشکال پیچیده را داشته باشند.

ورق استیل

جوش پذیری استنلس استیل 304

کلاس های آستنیتی استنلس استیل، عموماً جوش پذیری مناسبی با هر دو روش نفوذی و مقاومتی از خود نشان می دهند.

کاربرد های استنلس استیل 304

دکوراسیون داخلی، تجهیزات آشپزخانه، صنایع شیمیایی، نساجی، کاغذ و دارویی.


ارسال نظر درباره این موضوع


آخرین مطالب