ماشین لباسشویی با مخزن استیل

استیل‌ ها نوعی فولاد زنگ نزن و از آلیاژهای بر پایه آهن هستند که حداقل حاوی 10.5 درصد کروم و از عناصر مختلف دیگر از جمله کربن، نیکل، مولیبدن و... تشکیل شده اند.

مقدمه

تامین کنندگان ورق استیل ضد زنگ از جمله ورق استیل نگیر، گریدهای مختلفی از این نوع محصولات را در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌ دهند. بدون شک، برای افرادی که ناآشنا به انواع گریدهای این محصولات باشند، انتخاب از میان انواع نام‌ ها و گریدها،  کاری بسیار سخت و طاقت فرسا است. با این حال، دانستن این موضوع که از چه گریدی به چه منظوری استفاده می شود، وابسته به محیطی است که از آن استفاده خواهد شد. برای مثال، هدف از کاربرد آن در محیط داخل ساختمان است یا خارج از آن؟ در دوش حمام، ماشین ظرفشویی و یا سایر وسایل آشپزخانه کاربرد دارد یا در معماری، قطعات خودرو، کشتی سازی و یا صنایع غذایی؟ از این رو، در این مطلب سعی کردیم به معرفی محصولات مختلف ورق استیل نگیر و دلایل استفاده از آن ها در صنایع مختلف بپردازیم. 

آشنایی با ورق استیل نگیر

در توضیح ورق استیل نگیر، لازم است اشاره شود که استیل‌ ها نوعی فولاد زنگ نزن و از آلیاژهای بر پایه آهن هستند که حداقل حاوی 10.5 درصد کروم و از عناصر مختلف دیگر از جمله کربن، نیکل، مولیبدن و... تشکیل شده اند. افزودن کروم و عناصر دیگر مانند مولیبدن، نیکل و نیتروژن، مقاومت استیل در برابر خوردگی را افزایش می‌ دهند. نقش دیگر کروم، ایجاد فیلم غیرفعالی از اکسید کروم بر روی سطح و ممانعت از خوردگی بیشتر اکسیژن به لایه‌ های زیرین استیل است. 
بیش از 200 گرید مختلف از استیل، به بازار عرضه شده است. وقتی صحبت از ورق فولادی ضد زنگ می‌ شود، دانستن اینکه از کدام گرید است و برای چه کاربردی استفاده می‌ شود، با اهمیت است. به عنوان مثال، توانایی تمام گریدها دارای مقاومت یکسان در برابر خوردگی نیستند. 
تقریباً 70٪ از فولاد ضد زنگ ساخته شده، آستنیتی است که رایج‌ ترین نوع فولاد ضد زنگ محسوب می‌ شود و حداکثر حاوی 0.08 درصد کربن است. به دلیل وجود محتوای بالای کروم و نیکل و عدم وجود خاصیت مغناطیسی در این گریدها، به آن ها در اصطلاح، ورق استیل نگیر گفته می‌ شود. 
ورق استیل ضد زنگ گرید ۳۰۰، جزو این نوع محصولات هستند از جمله گریدهای 301، 304، 304L و 321 که جزو ورق استیل براق هم محسوب می شوند. از جمله خواص این نوع گریدها، مقاومت عالی در برابر خوردگی و خواص مکانیکی بسیار مناسب آن ها است. از ورق‌ های استیل براق معمولاً در ساخت ماشین ظرفشویی استفاده می‌ شود.

 

ورق استیل در ماشین لباسشویی

 

دلایل و کاربرد انواع گرید ورق استیل نگیر

گرید 309 از انواع ورق استیل نگیر و محصولی مقاوم در برابر خوردگی و حرارت است. مقاومت عالی این محصول در برابر انواع مایعات خورنده از جمله سولفیت، اسید نیتریک، مخلوط‌ های نیتریک-سولفوریک، اسیدهای استیک، سیتریک و لاکتیک جالب توجه است. همینطور، گرید 316، دارای 18٪ کروم و 14٪ نیکل و مولیبدن بوده و در برابر خوردگی و سوراخ شدن مقاوم است. 
مولیبدن موجود در این محصول، به کنترل خوردگی کمک می‌ کند و تا دمای 1600 درجه فارنهایت در برابر پوسته پوسته شدن مقاوم است. از این رو، در تجهیزات نساجی و شیمیایی، صنایع خمیر و کاغذ، پردازش و توزیع مواد غذایی و نوشیدنی، صنایع دریایی، پمپ ها، شیرآلات، و... استفاده می‌ شود. 
گرید 317، حاوی درصد مولیبدن بیشتری است و به همین دلیل از آن در محیط‌ های با خوردگی بسیار بالا استفاده می شود. میزان مولیبدن این گرید باید بیشتر از 3 درصد باشد تا موجب استحکام و تحمل تنش و کشش محصول در دماهای بالا شود. این گرید، معمولاً در دستگاه‌ های کنترل آلودگی هوا، برای حذف ذرات و یا گازها از اگزوز صنعتی، تجهیزات پردازش شیمیایی و پتروشیمی و تجهیزات خمیر و کاغذ استفاده می‌ شود.
مقدار تیتانیوم بالا، حداقل به میزان پنج برابر مقدار کربن، در گرید 321، موجب شده تا این محصول مناسب محیط‌ های بسیار خورنده باشد. این گرید، برای حذف بارش کاربید ناشی از جوشکاری یا قرار گرفتن در معرض دماهای بالا ساخته شده است و در صنعت هوافضا و یا محافظت در برابر اکثر مواد شیمیایی آلی، مواد رنگی و بسیاری از مواد شیمیایی معدنی استفاده می‌ شود. 
گرید 347، مقاومت کمتری نسبت به گرید 321 در محیط‌ های به شدت اکسنده دارد. اما، در مواردی که سیستم نیاز به گرمایش متناوب در دماهای بین 427 تا 899 درجه سانتیگراد داشته باشد یا در جوشکاری، استفاده می‌ شود.

معرفی متداول‌ ترین گرید آستنیتی

با توجه به اینکه گرید 304، یکی از پرکاربردترین گریدهای آستنیتی ورق استیل نگیر و حاوی مقادیر بالایی کروم و نیکل است، از آن در ساخت انواع تجهیزات آشپزخانه از جمله ماشین ظرفشویی، صنعت مواد غذایی، صنایع لبنیات و نوشیدنی ها، معماری، حمل و نقل و... استفاده می‌شود. این گرید، ترکیبی عالی از استحکام و مقاومت در برابر خوردگی و حرارت را به محصولات اعطا می‌ کند و شکل پذیری خوبی دارد. 

 

ماشین لباسشویی استیل

 

استفاده از ورق استیل نگیر در ماشین ظرفشویی

گریدهای مختلف ورق استیل براق، به دلیل استحکام، مقاومت، زیبایی و براق بودن در ساخت تجهیزات آشپزخانه به ویژه در ساخت ماشین ظرفشویی می‌ توانند کاربرد داشته باشند. عدم خوردگی جداره ماشین ظرفشویی در برابر مواد شوینده، تحمل در برابر دمای بالا و گرمایش متناوب و همچنین استحکام محصول در برابر رطوبت و انواع اقلیم، از دیگر اهدافی است که تولیدکنندگان به آن توجه می‌ کنند.

قیمت ورق استیل نگیر

قیمت ورق استیل نگیر وابسته به پارامترهای مختلفی است. از مهمترین عوامل موثر در قیمت ورق استیل نگیر، زمینه کاربردی محصولات، گرید محصول، ضخامت و ابعاد، کیفیت محصول، برند و کشور تولیدکننده است. توصیه می‌ کنیم تا این محصولات را از شرکت‌ های واردکننده معتبر خریداری نمایید و قبل از خرید، حتماً با کارشناسان و متخصصان در این زمینه مشورت کنید تا خریدی مطمئن و مناسب را تجربه نمایید.


ارسال نظر درباره این موضوع


آخرین مطالب