کاربرد ورق استیل بگیر در آسانسور سازی

ورق استیل بگیر قیمت مناسبی در مقایسه با سایر استیل ها داشته ، دارای استحکام مکانیکی خوب و مقاومت به خوردگی بالایی می باشد.

مقدمه

با پیشرفت تجهیزات و ظهور طراحی های جدید و مدرن در ساخت و ساز ساختمان ها و سازه ها، آسانسورها هم مدرن تر، سریع تر و در عین زیبایی مجهزتر شده اند. با ورود به هر ساختمانی، آسانسور یکی از اجزایی است که به علت ضرورت و استفادۀ زیاد، سریعاً به چشم می آید. به همین دلیل ایمنی، زیبایی و راحتی آن از موارد بسیار قابل توجه است. حال این سؤال پیش می آید که در ساخت آسانسور از چه موادی استفاده می شود و چه موادی مناسب تأمین هر سه عامل زیبایی، کیفیت و امنیت است. ما قصد داریم تا در این مقاله، به این سؤالات پاسخ دهیم و به کاربرد ورق استیل بگیر در آسانسور سازی بپردازیم.

ورق استیل؛ انواع و کاربردها

اگر به درستی و دقیق اطراف خود را نگاه کنیم، در خانه، اداره، هتل، بیمارستان، فروشگاه و هر جایی که می رویم و برای زندگی روزمره و رفع نیاز به آنجا مراجعه می کنیم، به راحتی حضور قدرتمند و پر اهمیت استیل، این فلز پر کاربرد را می بینیم. در تولید و ساخت بسیاری از تجهیزات صنایع مختلف؛ لوازم خانگی، تجهیزات بهداشتی و بیمارستانی، صنایع غذایی و دارویی، صنایع شیمیایی و آزمایشگاهی، همه و همه ردپای این آلیاژ مهم، پر کاربرد و با قابلیت را مشاهده می کنیم. 
وقتی از استیل یا همان فولاد ضد زنگ نام می بریم، شاید از انواع آن و ویژگی های آن ها اطلاع زیادی نداشته باشیم. استیل یا فولاد ضد زنگ، آلیاژی است که از ترکیب فلزات مختلف ساخته می شود و انواع مختلف و کاربردهای متفاوتی دارد که بسته به ویژگی و قابلیت هر یک، در صنایع مختلف به کار می روند. برای ساخت استیل می توان از چندین ماده استفاده کرد که بسته به نوع و میزان این مواد، قابلیت های متفاوتی ظهور می کند. 
•    کربن؛ از ترکیب آهن با کربن، استیلی به دست می آید که به دلیل کربن بالاتر، از سایر انواع استیل مقاوم تر و ماندگارتر است. این استیل در ساخت وسایل پخت و پز و ظروف غذایی به کار می رود. 
•    کروم؛ استیلی که از ترکیب کروم با آهن ساخته می شود، در برابر خوردگی، کدر شدن و لک شدن بسیار مقاوم تر است.
•    نیکل؛ وجود کروم در استیل ویژگی های شکل پذیری، جوش پذیری و چکش خواری بهتر را به همراه داشته و این قایبلیت ها را بهبود می بخشد. در این حالت مقاومت اتنلس استیل یا همان فولاد ضد زنگ افزایش پیدا می کند. 

 

استیل در آسانسور

 

انواع اصلی فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل

اگر بخواهیم به طور کلی استنلس استیل ها را دسته بندی کنیم، سه نوع را در نظر می گیریم:
•    فولاد ضد زنگ مارتنزیتی: این نوع در مواردی که نیاز به استحکام کششی بالا یا مقاومت در برابر ضربه بالا یا به اصطلاح چکش خواری زیاد وجود دارد به کار می آید. 
•    فولاد ضد زنگ آستنیتی: ویژگی اصلی این نوع استنلس استیل، مقاومت زیاد در برابر خوردگی است که به دلیل میزان بالای کروم است و دیگر اینکه نگیر و غیر مغناطیسی است که البته این امکان وجود دارد تا با فرآیند شکل دهی سرد مغناطیسی شود. 
•    فولاد ضد زنگ فریتی: این نوع اسنلس استیل بگیر بوده و دارای خاصیت مغناطیسی است که با فرم دهی سرد می توان آن را سخت کرد. به دلیل میزان نیکل کمتر در این نوع، قیمت پایین تری دارد. 
نوع مارتنزیتی از بقیه انواع استنلس استیل کمتر رایج است و دو نوع دیگر بسته به ضرورت استفاده، مرسوم تر هستند. 

گریدهای مختلف استنلس استیل

در سه نوع دسته بندی استنلس استیل که در بالا آمده، گریدهای مختلفی وجود دارد که شامل موارد زیر است:
•    آستنیتی؛ 304 و 316: هر دو این گریدها استحکام کششی بالا دارند که گرید 304 تا دمای 870 درجه سانتی گراد و 316 تا دمای 800 درجه سانتی گراد را تحمل می کنند. البته گرید 316 در برابر عناصر و کلریدهایی مانند نمک مقاوم تر بوده و برای مصارف دریایی مناسب است. 
•    فریتی؛ 430 و 434: گرید 430 اگرچه مانند آستنیتی ها مقاومت بالا ندارد، اما در برابر اسید نیتریک مقاومت خوبی دارد و برای کاربردهای سنگین نیز گزینۀ مناسبی است. گرید 434 نسبت به 430 مقاوم تر است و استحکام کششی بالا و مقاومت دمایی خوبی دارد. در مقابل سوراخ شدن هم مقاوم است. گرید 443 و 439 نیز از این گروه هستند. 
•    مارتنزیتی؛ 420: تنها گرید این نوع 420 است که اگر چه در قیاس با استنلس استیل های آستنیتی و فریتی مقاومت کمتری در برابر مواد شیمیایی دارد، ولی در مواجهه با برخی مواد قلیایی، آب، اسیدهای ملایم و ترکیبات غذایی از مقاومت خوبی برخوردار است. 

کاربرد ورق استیل بگیر در آسانسورسازی

ورق های استیل دو نوع مغناطیسی و غیر مغناطیسی دارند که به نوع اول ورق استیل بگیر و به نوع دوم ورق استیل نگیر می گویند. در ساخت آسانسور از ورق استیل بگیر از گریدهای 304، 443 و 439 استفاده می شود. ورق استیل در ساخت کابین آسانسور، سقف، درب ها، پنل کنترل، نرده ها و غیره به کار می رود. 
•    گرید 304 که از انواع استنلس استیل آستنیتی است، به دلیل مقاومت بالای در برابر خوردگی و خواص مکانیکی فوق العاده خود، جزء اولین گزینه ها برای ساخت آسانسور است. 
•    گرید 439 به دلیل تثبیت تیتانیوم قابلیت جوشکاری بالایی داشته و در برابر ترک خوردگی تنشی و همچنین اکسیداسیون توان بالایی از خود بروز می دهد. 
•    گرید 443 در برابر زنگ ضدگی مقاومت خوبی داشته و پردازش مناسبی دارد. این گرید دارای خواص کششی خوب و پایداری و مقاومت حرارتی بالایی است. با اضافه شدن کروم، مقاومت در برابر خوردگی آن و با افزایش تیتانیوم، مقاومت حفره ای در آن بهبود می یابد. 
این گریدها در زمینۀ ساخت تجهیزات آشپزخانه، ظروف و فرسازی، ساخت آسانسور و لوازم الکتریکی به کار می روند. البته به دلیل قیمت مناسب تر ممکن است از ورق استیل ۴۳۰ نیز استفاده شود که بیشتر در مراحل کلی ساخت، به کار می رود. 

 

آسانسور استیل

 

قیمت ورق استیل بگیر

ورق استیل بگیر انواع مختلفی دارد که بسته به مقاومت، کشش و ضخامت از یکدیگر متفاوت بوده و نسبت به ورق های استیل نگیر، قیمت پایین تری دارند. در ورق استیل بگیر و ورق استیل ۴۳۰، میزان کروم کمتر بوده و مقدار آلیاژ به کار رفته در آن، تعیین کنندۀ مقاومت حرارتی و مقاومت در برابر اکسیداسیون و خوردگی است. 

خرید ورق استیل بگیر از گروه توان فلز

تمام موارد ذکر شده در تعیین قیمت ورق استیل بگیر، نقش داشته و شما برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت، می توانید با مراجعه به آدرس felez.biz با کارشناسان شرکت توان فلز ارتباط برقرار کنید. شرکت «توان فلز» برای ارائه هر گونه خدمت در این زمینه، در کنار شماست. 
 


ارسال نظر درباره این موضوع


آخرین مطالب