چه بر سر صنعت فولاد ایران و صادرات آن بعد از انتخابات آمریکا خواهد آمد ؟

چه بر سر صنعت فولاد ایران و صادرات آن بعد از انتخابات آمریکا خواهد آمد ؟

بایدن پس از انتخاب بر اساس رای مردم بعنوان رییس جمهور آمریکا ، سخنرانی داشت و این پیروزی را بر خود و اطرافیان خود تبریک گفت. ولی از طرفی ترامپ نیز همچنان در حال اعتراض به آرا در چند ایالت مختلف است که البته نمی توان گفت که ناکام مانده است.

طبق آخرین اخباری که منتشر شده ترامپ در یک ایالت توانسته اعتراض خود را ثابت کند و چند رای را از بایدن باز پس گیرد. ولی همچنان با اختلاف بایدن رییس جمهور آمریکا است.

با این حال صراحتاً باید گفت که احتمالا دعوای حقوقی تیم ترامپ، کار اعلام قطعی رئیس جمهور بعدی آمریکا را هفته ها و شاید ماهها به درازا بکشاند.اگر حذب جمهوری خواه بخواهد با تمام توان خود از ترامپ حمایت کند و به دنبال کارهای حقوقی که ممکن است تا چند هفته و یا شاید چند ماه هم به طول بی انجامد احتمال عمیق تر شدن و طولانی تر شدن این تنش ها نیز وجود خواهد داشت.

 

انتخابات آمریکا


اما سوال اصلی ما در اینجا این است که شرایط فعلی انتخابات آمریکا چه تأثیری بر بازار فولاد خواهد داشت؟

در بازار داخلی ایران ، در کوتاه مدت با توجه به پیروزی بایدن شاهد کاهش قیمت دلار خواهیم بود لذا این کاهش قیمت دلار بر روی بازار ایران تاثیر مستقیم گذاشته و به تبع آن محصولات فولادی نیز با کاهش قیمت مواجه خواهند شد.

اگر نگاهی به هفته های گذشته در بورس کالا بی اندازیم میبینیم که کاهش تقاضا را برای محصولات فولادی داشته ایم. و با توجه به کاهش نرخ دلار نیز باید انتظار کاهش قیمت فولاد و محصولات فولادی را داشته باشیم.

در این مدت بخش عمده ای از بازار فولاد ایران سفته بازی و برنامه های دلالان برای افزایش تقاضا ساختگی بود که دلیل اصلی آن افزایش نرخ دلار در طی این مدت بود.

انتظار می رود در شرایط فعلی تقاضاهای ساختگی از بازار خارج شوند . زمانی که سفته بازی در کار نباشدکاهش قیمت ها در بازه زمانی کوتاه مدت دور از انتظار نخواهد بود. با این تفاسیر نتیجه می شود که اعلام پیروزی قطعی جو بایدن در انتخابات آمریکا می تواند تاثیر مستقیمی بر روی کاهش قیمت ها بگذارد.

اما این مساله تنها برای مدت کوتاه است و برای میان مدت و بلند مدت این انتظار متفاوت خواهد بود. اگر جو بایدن با سیاست اعمال فشارهای اقتصادی مانند قبل بخواهد علیه ایران اقدام کند این مساله برای ایران آسان نخواهد گذشت و مانند روال قبل قیمت ها افزایش شدیدی پیدا خواهند کرد حتی بالاتر از قیمت قبل . چرا که تا کنون به پیروزی سیاست جدیدی از امور خارجه امیدوار بودیم و بازار نیز با این امید در مسیر صعودی ولی با شیب کم حرکت می کرد ولی در شرایط مشابه و ریاست جمهوری بایدن اگر سیاست گذشته علیه ایران اجرایی شود دیگر امیدی نخواهید بود و شاهد رشد افسار گسیخته قیمت ها خواهیم بود.

اگر بایدن به طور قطع رییس جمهور آمریکا شود تا مدتی میتوان انتظار خروج کشور ها از جنگ اقتصادی را داشت . وقتی سایه جنگ از روی تجارت دنیا مخصوصا فلزات برداشته شود این امر باعث تقویت قیمت ها خواهد شد و تاثیر مثبت آن به وضوح نمایان خواهد شد.

انتخابات آمریکا

پیروزی بایدن همچنین میتواند فشار بر قیمت فولاد صادراتی ایران را که به دلیل رویکرد بسیار خصمانه دولت ترامپ، زیاد بود و صادرات فولاد هزینه مبادلاتی قابل توجهی به همراه داشت، کاهش دهد.

با پیروزی بایدن فولادسازان ایرانی به احتمال زیادی بتوانند قیمتهای بالاتری از مشتریان خارجی خود طلب کنند. همچنین انتظار میرود که با آرام شدن بازار داخلی، کنار رفتن دغدغه های مربوط به تنظیم بازار و کاهش هرچند نسبیِ فشار تحریمها، صادرات فولاد ایران به لحاظ حجمی افزایش یابد.


ارسال نظر درباره این موضوع


آخرین مطالب