معرفی آلیاژ 430 و 410 استنلس استیل

معرفی آلیاژ 430 و 410 استنلس استیل

آلیاژ 430 استنلس استیل

در این مطلب اطلاعاتی در رابطه با آلیاژ 430 استنلس استیل که لازم است قبل از خرید این اطلاعات را داشته باشید برای شما آورده ایم.

آلیاژ 430 یکی از پر کاربردترین گریدهای استنلس استیل است که ساختار فریتی دارد. این آلیاژ مانند سایر آلیاژ های استنلس استیل دارای مقاومت به خوردگی عالی است.بر خلاف سایر گرید های استنلس استیل 430 قابلیت سخت شوندگی (سختی پذیری) را ندارد.

ورق استیل

ویژگی اصلی آلیاژ 430

حضور 16 درصد عنصر کروم در ساختار آلیاژ 430 باعث شده تا مقاومت به خوردگی ، اکسیداسیون و مقاومت به حرارت این آلیاژ تا دمای 816 درجه سانتی گراد نیز بهبود یابد. ویژگی که این آلیاژ را در مقایسه با سایر گرید های سری 400 متمایز می کند.

ریز ساختار 430 فریتی است و می دانیم که فریت در مجاورت میدان های مغناطیسی اکشن هایی از خود نشان می دهد. لذا 430 را در اصطلاح رایج بگیر ( فلزی که در مجاورت میدان مغناطیسی از خود جذب یا دفع نشان می دهد) می گویند.

آلیاژ 430 مقاومت به خوردگی بسیار عالی در برابر نیتریک اسید ، گازهای سولفور ، اسیدهای ارگانیک و اسیدهای غذایی دارند. ازین رو برای ساخت لوازم آشپزخانه و تجهیزات درگیر با مواد دارویی می تواند انتخاب مناسبی باشد.

سطوح پایانی رایج 430

سطوح پایانی رایجی که برای این آلیاژ در بازار موجود 2B , BA , NO1 , NO4 است.که با توجه به شرایط بازار و درخواست های صنعت می تواند سفارش برای هر کدام از آن ها انجام شود. انتخاب سطح پایانی معمولا توسط کارشناسان متالورژی انجام می گیرد.ولی رایج است که در مصارف آشپزخانه از سطوح براق یا دوپولیشه در مقایسه با خشدار بیشتر استفاده می شود.

مهم ترین کاربردهای 430

صنعت خودرو ، محفظه های احتراق کوره ، هود آشپزخانه ، تجهیزات و لوازم دکور در آشپزخانه های خانگی و صنعتی ، و مصارفی که شکل پذیری پرسی ، کشش عمیق و ... دارد.

توصیه مهم : در تجهیزات و وسایلی که برای ساخت و شکل دهی نیاز به جوشکاری دارند نباید استفاده شوند.

استنلس استیل

آلیاژ 410 استنلس استیل

یک آلیاژ از خانواده استنلس استیل ها با ریز ساختار مارتنزیت هست ، که مقاومت در برابر خوردگی بسیار خوبی دارد .

این آلیاژ بدلیل ریز ساختار مارتنزیتی خودش سختی و استحکام بالایی دارد.

آلیاژ 410در برابر هوای عادی ، آب ، اکثر اسیدهای رقیق شده از خود مقاومت بسیار مطلوبی دارد. علاوه بر این موارد ذکر شده مقاومت بسیار خوبی در برابر نیتریک اسید ها ، گروه سولفوریک اسید ها(حتی در برابر اسید سولفوریک های غلیظ نیز مقاومت عالی دارد) ، استیک اسید رقیق و غلیظ و نفتا  از خود نشان می دهد.تفاوت عمده این آلیاژ با بقیه آلیاژهای مارتنزیتی ، درصد کربن کمتر در ساختار این آلیاژ است که نیاز به عملیات حرارتی بعد از جوشکاری را حذف می کند.

این آلیاژ در کاربرد هایی که نیازمند مقاومت متوسط در برابر خوردگی و خواص مکانیکی خوب هستند می تواند گزینه مناسبی باشد.

مارتنزیت به آلیاژ کمک میکند تا لبه های تیز و سخت داشته باشد.این خصلت در آلیاژ های استنلس استیل که دارای ریز ساختار مارتنزیت هستند برای ساخت تجهیزات تیز و لبه دار محبوبیت بالاتری ایجاد کرده است.

مهم ترین کاربردهای آلیاژ 410

این آلیاژها معمولا در ساخت فنرهای تخت ، چاقو ، ابزار آشپزخانه و از این دست ابزار کاربرد گسترده ای دارد.

مقایسه درصد عناصر سازنده

استنلس استیل


ارسال نظر درباره این موضوع


آخرین مطالب