آیا ورق استیل گرید غذایی سمی است؟: بخش سوم

ورق استیل به دلیل دوام و قابلیت بازیافت یکی از کارآمدترین مواد خام موجود در محیط زیست است. گفته می شود، ساخت ورق استیل یک فرآیند آلاینده و انرژی بر است که از فلزات استخراج شده مانند آهن، کروم و نیکل استفاده می کند.

ورق استیل:

به طور خلاصه، ممکن است مقادیر اندکی از عناصر ذکرشده در بخش دوم این مقاله از طریق فرسودگی و پارگی معمولی از ورق استیل خارج شوند، اما چنین رهاسازی هایی نیز به شدت به کیفیت ورق استیل بستگی دارد. کل تجارت ورق استیل بر اساس سلامت و ایمنی و محیط زیست است. گروه فلز تلاش می کند محصولات خود را فقط از تولید کنندگان محترم و با اخلاقی که با آنها رابطه اعتماد محکمی دارد تهیه نماید. اگر گروه فلز از کیفیت و ایمنی بالای محصولات اطمینان نداشته باشد، این محصولات را نمی‌فروشد.
بسیاری  از دانشمندان اعتقاد دارند، در حالت تعادل، ورق استیل به مراتب ایمن تر از پلاستیک های مختلف است که مختل کننده های غدد درون ریز هستند و سایر مواد شیمیایی مصنوعی را آزاد می کنند. اما مطمئناً این یک تصمیم شخصی است که باید فردی که می خواهد تجهیزات غذایی خود را انتخاب کند، بگیرید.

قابلیت بازیافت: ورق استیل و محیط زیست:

ورق استیل به دلیل دوام و قابلیت بازیافت یکی از کارآمدترین مواد خام موجود در محیط زیست است. گفته می شود، ساخت ورق استیل یک فرآیند آلاینده و انرژی بر است که از فلزات استخراج شده مانند آهن، کروم و نیکل استفاده می کند. در طول دو دهه گذشته، فناوری فرآیند بهبود یافته به تولیدکنندگان این امکان را داده است که میزان انرژی مورد نیاز برای تولید ورق استیل را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. مواد استخراج شده برای ساخت ورق استیل ممکن است مسافت قابل توجهی را طی کرده باشند تا به تاسیسات تولیدی برسند و سپس محصول نهایی اغلب مسافت های زیادی را از طریق زنجیره های تامین مختلف طی می کند تا به مصرف کننده نهایی برسد. بنابراین ردپای کربن قابل توجهی به ورق استیل متصل است.
محصولات فولادی ضد زنگ باید در استفاده معمولی برای مدت طولانی دوام بیاورند. نسل ها حتی زمانی که عمر مفید آنها به پایان می رسد یا آسیب جبران ناپذیری به آنها وارد می شود، اقلام فولادی ضد زنگ هرگز نباید وارد جریان زباله شوند. ورق استیل 100% قابل بازیافت است و می توان از آن برای ساخت محصولات جدید بدون از دست دادن هیچ یک از خواص اصلی مانند استحکام کششی، شکل پذیری و مقاومت در برابر خوردگی استفاده مجدد کرد. مواد خام با ارزش مانند کروم و نیکل را می توان به راحتی از آهن جدا کرد و به طور مشابه بازیافت نمود. از مواد ضایعاتی می توان برای تولید محصولات جدید با بالاترین کیفیت استفاده کرد.
به طور متوسط، اکثر اقلام ورق استیل تقریباً از 60٪ مواد بازیافتی ساخته شده اند که 25٪ آن از محصولات پایان عمر و 35٪ دیگر از فرآیندهای تولید به دست می آید. محتوای بازیافتی فقط با مقدار ضایعات فولادی موجود محدود می شود. بازار جهانی قراضه ورق استیل فعال است. از آنجایی که این کالایی است که دائماً تقاضا دارد، بازیافت آن نه تنها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست، بلکه سودآور است. هر چیزی که از ورق استیل ساخته شده باشد، هرگز نباید به محل دفن زباله ختم شود.

 

ورق استیل

 

پیشنهادات:

ما ورق استیل را یک ماده ایمن برای استفاده در زندگی روزمره از جمله برای مواردی مانند ظروف غذا، وسایل و ظروف آشپزی، قاشق و چنگال، بطری‌های آب و دستگاه‌های پخش می‌دانیم. اگر آلرژی به نیکل دارید، ممکن است ترجیح دهید از ورق استیل اجتناب کنید یا فقط ورق استیل گرید 200 (بدون نیکل) را امتحان کنید تا ببینید آیا می توانید بدون ظاهر شدن علائم آلرژی از آن استفاده کنید یا خیر.
ما مسائل زیست محیطی مرتبط با ورق استیل را در مقابل مسائل پلاستیکی متعادل می کنیم. ورق استیل در مقایسه با پلاستیک‌ها خیلی سریع‌تر تجزیه می‌شوند. در این فرآیند ممکن است پلاستیک ها مواد شیمیایی مصنوعی خطرناکی از جمله مختل‌کننده‌های غدد درون ریز مانند بیسفنول A (BPA) آزاد کنند.
تولید و ساخت پلاستیک، جزء فرآیندهای بسیار آلاینده و انرژی بر است. بیشتر پلاستیک‌ها از نفت به دست می‌آیند. نفت یک منبع تجدید ناپذیر است که اغلب وارداتی است و توام با مسائل جدی خود و محیط زیست، انرژی، سلامت، امنیت جهانی می باشد.
زباله‌های پلاستیکی یک مشکل زیست‌محیطی بزرگ است که حوزه‌های قضایی در سراسر جهان را به ممنوعیت یا مالیات بر اشکال مختلف بسته‌بندی پلاستیکی تشویق می‌کند.

صنعت و فرآیندهای بازیافت پلاستیک پیچیده است و عموم مردم آن را به خوبی درک نمی کنند. پلاستیک بسیار کمتری از آنچه مردم فکر می کنند بازیافت می شوند. بسیاری از ضایعات پلاستیکی هنوز به محل های دفن زباله یا محیط زیست، از جمله تمام اقیانوس های جهان، ختم می شوند.
یک مثال تکان دهنده زمین از مشکل پلاستیک، به معنای واقعی کلمه در اقیانوس ها نهفته است. به عنوان مثال، آلودگی پلاستیکی در اقیانوس آرام به ابعاد اپیدمی رسیده است که توسط تحقیقات پیشرفته و قدرتمندی که توسط مؤسسه تحقیقات دریایی Algalita و مؤسسه 5 Gyres در کالفورنیا انجام شده است، نشان داده شده است.


گردآورنده: سید رحیم کیاحسینی


ارسال نظر درباره این موضوع


آخرین مطالب