لوازم خانگی از جنس ورق استیل

استنلس استیل در واقع به لحاظ استحکام، دوام و مقاومت به خوردگی اش ماده ای است به طور باورنکردنی مفید در صنعت خدمات غذایی. در میان گریدهای غذایی استنلس استیل تا یکصد و پنجاه نوع وجود دارد و هر یک از آنها خواص و ویژگی های متفاوتی دارند.

مقدمه

چه در خانه های قدیمی و چه در ساختمان های جدید، امروزه آشپزخانه های کمی یا حتی خیلی زیاد علاقه و میل زیادی به درخشش یا برق و جلای فلزی دارند. شایستگی ها و امتیازات زبانزد پرداخت یعنی نگهداری آسان، دوام و شیک بودن می توانند به بحث گذاشته شوند. هنوز عشق و علاقه وافر به ورق استیل به نظر می رسد که معامله و هدف اصلی و واقعی باشد به ویژه هنگامی که ملاحظه می کنید که تقریباً 70 درصد صاحبان خانه در ایالات متحده در آشپز خانه هایشان لوازم خانگی از جنس استیل دارند. اما قبل از اینکه مزایای لوازم خانگی استنلس استیل را بررسی نماییم اجازه دهید برای لحظه ای برگردیم به عقب یعنی جایی که استنلس استیل شروع شد.
اگرچه تلاش های آغازین بسیاری انجام شده است لیکن این آقای هری بریرلی از شهر شفیلد انگلستان بود که فولاد بدون زنگ یا زنگ نزن یعنی اولین استنلس استیل واقعی را در سال 1913 میلادی کشف کرد. با اینکه تلاش های اولیه زیادی صورت پذیرفته بود، اما آقای بریرلی با اختراع اولین استنلس استیل حقیقی آن هم با افزودن 12.8 درصد کروم به آهن مذاب اعتبار کسب و فلزی تولید نمود که نه تنها زنگ نمی زد بلکه مقاوم به خوردگی نیز بود. جالب اینجاست که وی به طور اتفاقی به این رویداد برخورد نمود زمانی که در حال بررسی و مطالعه درباره فرسودگی سطوح داخلی لوله های تفنگ برای ارتش انگلستان در طی شروع جنگ جهانی اول بود.
پس از کشف آقای بریرلی پیشرفت های بیشتری در زمینه استنلس استیل طی یک گام مرحله نسبتاً سریع رخ داد، تا جایی که یک کالای داغی شد در گستره ی وسیعی از صنایع. در ساخت سینک های آشپزخانه، قطارها، هواپیماها، دوربین های زیر آب و حتی طویل ترین سیل بند های متحرک.
استنلس استیل در واقع به لحاظ استحکام، دوام و مقاومت به خوردگی اش ماده ای است به طور باورنکردنی مفید در صنعت خدمات غذایی. در میان گریدهای غذایی استنلس استیل تا یکصد و پنجاه نوع وجود دارد و هر یک از آنها خواص و ویژگی های متفاوتی دارند. مثلاً ورق استیل 304 معمول ترین نوعی است که در آشپزخانه مورد استفاده واقع می شود. به لحاظ سطح بالای مقدار کروم و نیکل، برق و جلایی روشن و درخشنده دارد. همچنین نسبت به خوردگی بسیار مقاوم است اگرچه در معرض نمک مستعد به خوردگی می باشد. به طور معمول برای لوازم آشپزخانه به کار می رود. از سوی دیگر ورق استیل 316 دومین نوع استنلس استیل رایج است و آلیاژ آن حاوی عنصر اضافه یعنی مولیبدن است که مقاومت خوردگی آن را چنانچه در معرض نمک و مواد شیمیایی دیگر قرار گیرد، بالا می برد.

 

لوازم خانگی استیل

 

این نوع استنلس استیل برای تجهیزات و لوازم آشپزخانه، گریل یا منقل های ذغالی، ظروف آشپزی درجه یک و عالی، تجهیزات و مبلمان مخصوص استفاده در فضای بیرون از ساختمان، تجهیزات بیرونی مورد استفاده در نزدیک دریا بهترین ماده محسوب می شود. عصر طلایی لوازم استنلس استیل در آشپزخانه های مسکونی را می توان گفت در اوایل دهه 2000 میلادی آغاز شده است. زمانی که هزاره جدید شروع شد، با تمام نگرانی های موجود درباره سال 2000 گرایش های مردم سراسر جهان نشان داد حس می کنند به آینده گام نهاده اند.
لوازم استنلس استیل اغلب در سالن های آشپزخانه ها یافت می شوند -آشپزخانه هایی که به نظر می رسید متعلق به یک نمایش تلویزیونی در مورد آشپزی می توانست باشد- که غالباً در خانه های بزرگ مدرن و مجلل یافت می شد. از آوِن یا اجاق ها و یخچال ها گرفته تا مایکروویو و فریزر، این لوازمِ از جنس استیل اساساً فقط برای نمایش بودند.
در آن زمان هنوز اینترنت نسبتاً نوپا بود لیکن پیشرفت های سریع فناوری که آن را فراهم می ساخت حاکی از نویدی برای آینده بود. از نظر سبک و مد، با ظاهری فناورانه ایده آل و به اشکال مختلف هندسی گرایش و روندی غالب و برجسته پیدا نمود. لوازم خانگی از جنس استیل براق و صاف و متالیک، این روند را به سوی تزیین و دکوراسیون آشپزخانه کشاندند.
امروزه جایگزین هایی برای استنلس استیل وجود دارد لیکن آن هایی که محبوب ترند نزد مردم قابل بحث می باشند. بزرگترین تولید کنندگان طی 5 سال اخیر تلاش های زیادی بر روی بسیاری از فلزات گوناگون انجام داده اند و سعی نموده اند اولین کسی باشند که به چیزی بزرگ در آینده دست پیدا می کنند. بر طبق اظهارات والنتینا برتازونی رئیس شرکتی به همین نام، به لحاظ تاثیر فزاینده شیوه ها و گرایش های طراحی اروپایی در سراسر بازار ایالات متحده یک افزایش و جهش فوق العاده ای در خصوص محبوبیت رنگ های تیره و پررنگ در آشپزخانه نزد عموم مردم وجود داشته است. در یک آشپزخانه مناسب و کامل، تمام این نوع پرداخت ها عالی به نظر می رسند. اما هنوز هیچ چیزی حقیقتاً مثل استنلس استیل در نیامده است.
علیرغم جایگزین های سبک های جدید، استنلس استیل هنوز یک مدعی بزرگ برای محبوب ترین لوازم آشپزخانه به شمار می رود. چنانچه به تغییر و تحول می اندیشید باید گفت هنوز چیزهایی برای بررسی و تحقیق وجود دارد. در اینجا به ذکر پاره ای از متداولترین مزایا و معایب مربوط به لوازم خانگی استنلس استیل پرداخته می شود.

معایب و کاستی ها

به راحتی لکه می شود.
کاملاً روشن است که اثر انگشت بر روی لوازم خانگی استنلس استیل بیشتر و نمایان تر است نسبت به چیزهای دیگر. از این مهم تر، این لوازم خانگی هر ضربه کوچک لکه و دوده و چرک را نشان می دهند. اگر بچه دارید، چند بار در روز مجبور هستید آنها را تمیز کنید. خوشبختانه برای زدودن این گونه آثار انگشت راه هایی وجود دارد که به اختصار خواهیم گفت.
گران است.
کارشناسان می گویند اگر قصد خرید لوازم خانگی سفید یا سیاه دارید باید برای بیشتر نمودن بودجه تان برنامه ریزی کنید زیرا استنلس استیل غالباً گزینه گرانی است. قیمت لوازم خانگی استیل پایین آمده است بدین علت که تولید کنندگان بیشتری این لوازم را عرض نموده اند لیکن هنوز می توانید انتظار داشته باشد برای لوازم استیل قدری پول بیشتری نسبت به لوازم استیل مشابه با پوشش لعابی بپردازید. با این حال قیمت واحدی برای لوازم خانگی استنلس استیل وجود ندارد و قیمت واقعی بستگی دارد به نام تجاری، ویژگی ها و خصوصیات، اندازه وسیله و حتی محلی که زندگی می کنید. در حال حاضر استنلس استیل سیاه گرانترین نوع لوازم خانگی را شامل می شود و در حالی که این متریال ضد اثر انگشت و لکه و سیاهی می باشد لیکن اگر شما فرزندانش کوچک در منزل دارید و مدت زیادی در آشپزخانه به سر می برید، اینگونه وسایل را برای گزینش به شما پیشنهاد نمی کنی زیرا بدیهی است که به راحتی خش برمیدارد.
غیر مغناطیسی است.
بسته به ترکیب شیمیایی آلیاژ بکار رفته در ساخت یک وسیله خانگی، یک آهنربا ممکن است به آن نچسبد. به عنوان مثال ورق استیل 430 مقدار کمی نیکل دارد که همین موضوع آن را مغناطیسی تر می کند. بنابراین اگر شما اینگونه استنلس استیل را بر روی درب های یخچال تان نداشته باشید پس نخواهید توانست عکس ها، آثار هنری و یادداشت هایتان را جلوی یخچال تان نصب نموده و نشان دهید. تابلو یا تخته های مغناطیسی و بتونه یا خمیر قابل استفاده مجدد، به هر حال علاج این مشکل خواهد بود.
سازگار با محیط زیست نمی باشد.
در حالیکه عموماً چنین گفته شده که استنلس استیل صد در صد قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست است لیکن فرآیند واقعی تولید آن چنین نیست. ورق استیل آلیاژی آهنی است با عناصر افزوده نظیر کروم، نیکل، سیلیسیوم، منگنز، نیتروژن و کربن. این مواد خام به طرق مختلف استخراج و سپس در کوره الکتریکی با هم ذوب شده اند. این فرآیند می تواند 8 تا 12 ساعت با حرارت مداوم به طول انجامد تا اینکه تمام فلزات ذوب شوند. البته همه این عملیات معدن کاری و استخراج برای محیط زیست خوب نیستند و بستگی به قلمرو و نوع استخراج دارد. علاوه بر این در حالی که ممکن است بر روی یک وسیله خانگی استنلس استیل برچسب سازگار یا دوستدار محیط زیست نصب شده باشد لیکن اجزا و قطعات آن احتمالاً در قلمرو و محیط هایی ممکن است استخراج شده باشند بدون رعایت محدودیت ها و قوانین زیست محیطی نظیر مناطقی در آفریقای جنوبی جایی که بیشترین کروم استخراج میگردد (کروم جز اصلی و مهم استنلس استیل است).

 

کاربرد ورق استیل

 

مزایا

غیر قابل نفوذ است.
حتماً دلیلی وجود دارد برای اینکه چرا استنلس استیل در آشپزخانه های صنعتی و تجاری، بیمارستان ها و کارخانجات فرآوری غذایی رایج ترین ماده مورد استفاده است. علت این موضوع این است که به راحتی تمیز می شود و غیر قابل نفوذ می باشد بدین شکل که نمی تواند رطوبت را جذب نماید و اجازه نمی دهد باکتری ها در شکاف و درز ها تشکیل شوند. چنانچه در ماده های نظیر چوب چنین و باکتری ها رشد می یابند.
فوق العاده با دوام است.
کروم عاملی است آلیاژی که مقاومت در برابر خوردگی را در ورق استیل بالا می برد. پاره ای انواع استنلس استیل در برابر خوردگی نسبت به برخی دیگر با دوام تر و پایدارترند بسته با محتوای کروم و عناصر دیگر موجود در آنها. این ماده حتی به جنگ با زنگ زدگی، آتش و حرارت هم برمی خیزد یعنی ضد این ها می باشد که همین مطلب این آلیاژ را برای آن هایی که وسیله ای می خواهند با دوام بدون فرسودگی و استهلاک، برترین گزینه می سازد.
شیک و زیبا، مناسب و سازگار
اگر می خواهید آشپزخانه تان مدرن و شیک، براق و درخشان و مد روز به نظر بیاید، ورق استیل با عنایت به ظاهر و نمای زیبا و جذابش بهترین گزینه برای شما خواهد بود. اینکه هنوز این متریال اولین و بهترین گزینه برای بسیاری از طراحان آشپزخانه ها مطرح است یک دلیل دارد. لوازم خانگی استنلس استیل اگرچه ظاهرشان صنعتی تر می نماید لیکن هارمونی خنثای آنها سبک ها و زیبایی های اغلب آشپزخانه ها را کامل می کند. چه آشپزخانه ای داشته باشد کوچکتر، سنتی تر با کابینت هایی از چوب طبیعی، چه دارای طراحی مدرن و شیک تر با صفحه پیشخوان یا میز مرمری، به هر حال لوازم خانگی استنلس استیل کار خود را می کنند.
پایدار و مقاوم است.
نهایتاً، اغلب مواد سازگار با محیط زیست مقاوم به خوردگی و با دوام اند، از محتوای بازیافتی زیادی برخوردارند و مقادیری را بازپس می گیرند (بازیافت می شوند). طول عمر کاری مواد را زیاد نموده و از اتلاف منابع می کاهند.
ورق استیل همه این مزایا را در بر دارد. اگر استنلس استیل درست انتخاب شده باشد و به طور صحیح نگهداری شود، برای تمام طول عمر پروژه دوام خواهد داشت.
تمیز نمودن و پاکسازی استنلس استیل
برخی نکات مهم وجود دارد که هنگام تمیز کاری لوازم خانگی از جنس استیل می بایست به خاطر سپرد. مهمترین موضوع به ویژه در این بحث، خودداری از به کار بردن پشم فلزی یا همان سیم ظرفشویی یا هر نوع دیگر اسفنج های ساینده، پد یا لایه تنظیف، تمیز کننده های کلرین پایه یا کلرین دار یا هر چیزی که در آن کلر وجود داشته باشد، همچنین اجاق گاز پاک کن ها (مواد شیمیایی پاک کننده اجاق ها) است و در حالی که آثار انگشت یا اصطلاحاً جای دست، معضل عمومی در خصوص استنلس استیل است لیکن برای این مشکل راهکارهایی نیز وجود دارد. آثار یا رد انگشت را می توان به راحتی به وسیله پاک کننده های مناسب و صحیح برطرف نمود.
 


ارسال نظر درباره این موضوع


آخرین مطالب