ورق استیل سری 200

بر اساس داده ها، نام گریدهای ورق استیل سری 200 تولید شده توسط کشورها و شرکت های مختلف متفاوت است. دو گرید ورق استیل 201 و 202 که در ابتدا توسط ایالات متحده ساخته شد. استاندارد بین المللی ISO15510 و استاندارد ملی چین هر دو گریدهایی را با ترکیب شیمیایی مشابه فهرست می کنند.

مقدمه:

ورق استیل با توجه به ساختار فلزی خود به پنج دسته تقسیم می شود: ورق استیل آستنیتی، ورق استیل فریتی، ورق استیل آستنیتی-فریتی (دوبلکس)، ورق استیل مارتنزیتی و ورق استیل سخت کننده بارشی. حجم زیادی از تیراژ در بازار وجود دارد. ورق استیل مورد استفاده برای ساخت اجزای ساختمان، قطعات تزئینی، سازه های خودرو، نرده های محافظ، قطعات و پوسته های لوازم خانگی، دکه های روزنامه فروشی، غرفه های تلفن، ظروف غذاخوری، لوازم پزشکی و غیره عمدتاً از ورق استیل آستنیتی است. همراه با تعداد زیادی از مصارف صنعتی، خروجی (یا مصرف) ورق استیل آستنیتی تقریباً 75 تا 80 درصد کل تولید (یا مصرف) ورق استیل را تشکیل می دهد.

ورق استیل آستنیتی:

ورق استیل آستنیتی با توجه به ترکیب شیمیایی خود به دو سری تقسیم می شود:
سری کروم نیکل (سری 300 در ایالات متحده)، ورق استیل آستنیتی و سری کروم منگنز (سری 200 در ایالات متحده) ورق استیل آستنیتی.
ورق استیل آستنیتی کروم منگنز (سری 200) بر اساس ورق استیل آستنیتی کروم نیکل ساخته شده است و به جای عنصر نیکل فلز گرانبها، منگنز و (یا) نیتروژن به فولاد اضافه می کند. عنصر آستنیتی آن، علاوه بر منگنز، نیتروژن و عموماً مقدار مناسبی نیکل (4 تا 6 درصد) وجود دارد. منگنز موجود در فولاد آستنیت را تثبیت می کند. از آنجایی که نیتروژن به شدت آستنیت را تشکیل می دهد و تثبیت می کند و اثر تقویت کننده محلول جامد خوبی دارد که استحکام فولادهای زنگ نزن آستنیتی را بهبود می بخشد. این سری از فولادهای زنگ نزن برای بارهای سنگین مورد استفاده در تجهیزات و قطعات بدون نیاز به مقاومت در برابر خوردگی مناسب هستند.

ورق استیل سری 200:

در طول جنگ جهانی دوم، استفاده از نیکل به عنوان یک ماده استراتژیک در کشورهای مختلف به شدت کنترل می شد. به منظور حل معضل کمبود جدی تامین نیکل، ایالات متحده برای اولین بار محصولات فولادی ضد زنگ سری 200 را با محتوای نیکل کم به عنوان اضطراری و مکمل محصولات سری 300 تولید کرد. در شرایط تاریخی خاص، اهمیت مثبت توسعه و استفاده از این محصول بدیهی است.
با این حال، از آنجایی که کشورهای اروپایی و آمریکایی به بهبود درک خود از این محصول ادامه می دهند، مشخص شده است که عملکرد آن محدودیت های زیادی دارد و در محدوده محدودی استفاده شده است. به طور کلی این آلیاژ در زمینه پشتیبانی سازه در محیط های خنثی و خشک مانند تجهیزات روشنایی و تیرهای مخابراتی همچنین به عنوان قاب ماشین و سایر مصارف عمومی استفاده می شود. در میان کشورهای بزرگ تولید کننده و مصرف کننده ورق استیل، تولید و مصرف آن حدود 2 درصد از کل ورق استیل را تشکیل می دهد.

ویژگی ورق استیل 200:

بر اساس داده ها، نام گریدهای ورق استیل سری 200 تولید شده توسط کشورها و شرکت های مختلف متفاوت است. دو گرید ورق استیل 201 و 202 (برای ترکیبات شیمیایی خاص) که در ابتدا توسط ایالات متحده ساخته شد. استاندارد بین المللی ISO15510 و استاندارد ملی چین هر دو گریدهایی را با ترکیب شیمیایی مشابه فهرست می کنند.
در ورق استیل سری 200 از منگنز و نیتروژن کافی برای جایگزینی نیکل استفاده می شود. هرچه میزان نیکل کمتر باشد، منگنز و نیتروژن مورد نیاز برای تشکیل یک ساختار 100% آستنیتی بیشتر است. بنابراین، ورق استیل سری 200 دارای ساختار آستنیتی است. خواص غیر مغناطیسی فولاد با این حال، از آنجایی که مقاومت در برابر خوردگی بین دانه ای و خوردگی حفره ای به طور قابل توجهی کمتر از ورق استیل سری 300 است و دامنه کاربرد دارای محدودیت هایی است.

 

ورق استیل

 

مزیت - فایده - سود – منفعت:

① بزرگترین مزیت ورق استیل سری 200 این است که ارزان تر از ورق استیل سری 300 است.
②تحت فرض خوردگی ضعیف، ورق استیل ASTM202 تقریباً می تواند به طور کامل جایگزین ورق استیل 304 شود.
③ استفاده ورق استیل سری 200 نسبتاً رایج است و به طور گسترده در دکوراسیون ساختمان، ناهار خوری و ظروف آشپزخانه، تجهیزات بهداشتی و لوازم خانگی، تاسیسات خانگی، حمل و نقل و تجهیزات و بخش هایی از صنعت استفاده می شود.

نقاط ضعف ورق استیل سری 200:

① در مقایسه با ورق استیل سری 304 عملکرد ورق استیل سری 200 در برابر مقاومت به خوردگی بدتر است.
②کارایی ورق استیل سری 200 بسیار پایین تر از ورق استیل 304 است.
③ دریافت و تصرف ضایعات دشوار است. اگر ذکر نشود که آنها ضایعات سری 200 هستند، تبدیل به یک ماده خام مخلوط شده ضایعات فولادی پرخطر می شوند که باعث می شود محتوای منگنز ریخته گری بسیار فراتر از حد استاندارد باشد و در عین حال باعث ایجاد کارخانه های فولادی می شود. برای ورود به کوره ترکیب مواد ناپایدار است.
④وضعیت دستمزد: ورق استیل سری 200 غیر مغناطیسی است و ظاهر آن شبیه به 304 است که منجر به فروش "متخلفین" در زیر پرایم، جعلی "304" می شود و ضرر زیادی برای کاربران ایجاد می کند.


گردآورنده: سید رحیم کیاحسینی


ارسال نظر درباره این موضوع


آخرین مطالب