خواص ورق استیل 303، 304، 316 چیست؟

آلیاژ 303 به طور خاص برای ماشینکاری بهبود یافته توسعه یافته است و بنابراین یک انتخاب عالی برای قطعاتی است که نیاز به ماشینکاری گسترده دارند. تا زمانی که از محیط های شدید اجتناب شود، آلیاژ مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد.

مقدمه:

یکی از چیزهای عالی در مورد ورق استیل این است که در اشکال و درجه های مختلف محصول وجود دارد. این به تولید کنندگان گزینه های مختلفی برای انتخاب می دهد. خبر خوب این است که مهم نیست برای چه کاربردی از ورق استیل استفاده می کنید، احتمالاً درجه ای وجود دارد که می تواند مشخصات آن نیازهای شما را برآورده کند.
البته روی دیگری از این سکه وجود دارد. برای بسیاری از تولیدکنندگان، انتخاب از بین بسیاری از گزینه ها دشوار است. به عنوان مثال، چگونه می توانید تفاوت بین گریدهایی مانند 303، 304 یا 316 را تشخیص دهید؟ آیا واقعاً آنقدر متفاوتند یا اساساً قابل جایگزینی با یکدیگر هستند؟
هر فلزکار باتجربه ای به شما خواهد گفت که هر درجه از ورق استیل منحصر به فرد است. 303 و 304 ممکن است به نظر برسند که آنها فقط تغییرات جزئی در یک فلز اساسی هستند، اما واقعیت این است که آنها خواص بسیار متفاوتی دارند. همین مورد درباره 316 و هر نوع ورق استیل دیگر صدق می کند. به همین دلیل ضروری است که قبل از انتخاب گرید نهایی برای یک برنامه خاص، تحقیقات خود را انجام دهید و به درستی در نظر بگیرید.

خانواده ورق استیل سری 300:

303، 304 و 316 همه بخشی از یک خانواده ورق استیل هستند. هرچند که هر نوع ورق استیل با نام 3xx بخشی از همان سری ورق استیل آستنیتی است. این بدان معناست که خواص شیمیایی خاصی وجود دارد که همه آنها مشترک هستند. سری 300 ورق های استیل با محتوای کروم (تقریباً 18 تا 30 درصد) و نیکل (تقریباً 6 تا 20 درصد) مشخص می شود، زیرا آنها عناصر آلیاژی اصلی مورد استفاده در مواد شیمیایی خود هستند. به طور کلی، این ورق های استیل با توانایی آنها در مقاومت در برابر درجه حرارت بالا در حالی که استحکام خود را حفظ می کنند، نگهداری آسان و مقاومت در برابر خوردگی عالی شناخته می شوند. ورق های استیل به طور کلی به پنج دسته تقسیم می شوند. علاوه بر ورق استیل آستنیتی، انواع ورق استیل فریتی، مارتنزیتی، دوبلکس و رسوب سخت شده نیز وجود دارد. این تفاوت ها بر اساس ساختارهای کریستالی میکروسکوپی متمایز آنها است که هر کدام مشخصات متالورژیکی خاصی به فولاد می بخشد.
ورق های استیل آستنیتی فولادهای غیر مغناطیسی با سطح کربن پایین هستند. آنها به طور کلی شکل پذیری و جوش پذیری عالی با چقرمگی خوب، حتی در دماهای بسیار پایین دارند. در سطح مولکولی، ورق های استیل آستنیتی را می توان با ساختار کریستالی مکعبی (FCC) آنها تشخیص داد که به دلیل آلیاژ کردن نیکل به این صورت تشکیل می شود.
در حالی که ورق های استیل آستنیتی را نمی توان عملیات حرارتی کرد، اما برای سختی، استحکام و مقاومت در برابر تنش بهتر می توان فلز را سرد کرد. علاوه بر سری 300، سری 200 نیز ماهیت آستنیتی دارد. برخلاف سری 300، این ورق های استیل دارای مقدار نیکل بسیار کمتری هستند اما نیتروژن اضافه شده دارند. توجه به این نکته مهم است که فولادهای آستنیتی نسبت به ورق های استیل فریتی گرانتر هستند، اما به دلیل افزایش دوام و مقاومت در برابر خوردگی، قیمت بیشتر ارزش استفاده از آن را دارد.

 

ورق استیل

 

ویژگی های میله فولادی ضد زنگ 303 چیست؟

آلیاژ 303 به طور خاص برای ماشینکاری بهبود یافته توسعه یافته است و بنابراین یک انتخاب عالی برای قطعاتی است که نیاز به ماشینکاری گسترده دارند. تا زمانی که از محیط های شدید اجتناب شود، آلیاژ مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد. این به این دلیل است که گوگرد برای افزایش ماشینکاری آن اضافه شده است، به این معنی که به اندازه  ورق استیل 300 در برابر خوردگی مقاوم نخواهد بود. شکل پذیری آن و همچنین چقرمگی آن عالی در نظر گرفته می شود، اگرچه محتوای گوگرد آن تا حدودی بر دومی تأثیر می گذارد.
انواع کاربردها و صنایعی که احتمالاً ورق استیل 303 را در آنها پیدا می کنید، مواردی هستند که نیاز به ماشینکاری سنگین دارند. انواع قطعات عبارتند از مهره ها و پیچ ها، اتصالات، چرخ دنده ها، پیچ ها، تابلو برق، بوشینگ ها، شفت ها، قطعات پمپ، شیر و غیره. صنایعی که دارای این آلیاژ هستند عبارتند از: هوافضا، خودروسازی و معماری.

ویژگی های میله فولادی ضد زنگ 304 چیست؟

آلیاژ 304 متداول ترین ورق استیل است. از نظر شیمی بسیار شبیه به 303 است که تفاوت اصلی آن عدم وجود گوگرد است. این بدان معناست که به راحتی قابل ماشینکاری نیست، اما مقاومت در برابر خوردگی و چقرمگی را بهبود می بخشد. هنوز هم در مقایسه با بسیاری از انواع دیگر ورق استیل، شکل پذیری عالی و همچنین سهولت ساخت و جوش پذیری را فراهم می کند.
از آنجایی که مقاومت در برابر خوردگی یکی از مزایای اصلی ورق استیل است، ارزش آن را دارد که نگاه دقیق تری داشته باشیم. 304 می تواند بسیاری از محیط های خورنده را تحمل کند. به طور کلی از خوردگی حفره ای و شیاری ایمن است، به استثنای قرار گرفتن در معرض کلریدهای گرم و در برابر خوردگی تنشی که ترک خوردگی تا دمای 60 درجه سانتیگراد دارد، مقاوم است.
به عنوان رایج ترین آلیاژ ورق استیل، می توان آن را در صنایع مختلفی یافت. به عنوان مثال می توان به لوازم آشپزخانه، ظروف، ظروف شیمیایی، فرآوری مواد غذایی و نوشیدنی، مبدل های حرارتی، چشمه ها، قطعات خودرو، ساخت و ساز، وسایل معماری و پانل ها، هواپیما و غیره اشاره کرد.

ویژگی های میله فولادی 316 چیست؟

موارد اصلی که ورق استیل 316 را از 303 و 304 متمایز می کند، افزودن مولیبدن به عنوان یک عامل آلیاژی و مقدار نیکل بالاتر است. این ترکیب به معنای افزایش قابل توجه مقاومت در برابر خوردگی 316 است که آن را برای محیط های دریایی و کلریدی عالی می کند. مزایای دیگر عبارتند از بهبود دما، کشش، خزش و مقاومت در برابر استرس. این آلیاژ همچنین شکل پذیری و جوش پذیری خوبی را ارائه می دهد.
از مزایای آلیاژ 316 می توان به دوام و سهولت ساخت اشاره کرد. فوق العاده بهداشتی است و به راحتی جوش داده می شود. مقاومت در برابر خوردگی آن تا محافظت در برابر اسید سولفوریک، کلریدها، برمیدها، یدیدها و اسیدهای چرب گسترش می یابد. به همین دلیل است که برخی داروها باید با تجهیزات فلزی ساخته شده از 316 تولید شوند.
کاربردهای دیگر ورق استیل 316 شامل تجهیزات مواد غذایی و آشامیدنی، به ویژه هنگامی که مقاومت در برابر خوردگی اولویت بالایی دارد، و همچنین تجهیزات شیمیایی، نیمکت‌های آزمایشگاهی، تجهیزات خمیر و کاغذ و کنترل آلودگی است. علاوه بر این، می توانید 316 را در قایق ها، مبدل های حرارتی، اواپراتورها، کارخانه های نساجی و مخازن مایع پیدا کنید.


گردآورنده: سید رحیم کیاحسینی


ارسال نظر درباره این موضوع


آخرین مطالب