اقتصاد جهانی ورق استیل

ورق استیل آلیاژی از آهن است و حداقل 10 درصد ترکیب کروم دارد. دارای چندین ویژگی مطلوب مانند استحکام بالا، انعطاف پذیری عالی و سهولت ساخت می باشد. این باعث می‌شود که آن را برای طیف گسترده‌ای از کاربردها با استفاده نهایی در چندین صنعت مناسب نماید.

مقدمه:

ورق استیل از خانواده فولادهای آلیاژی است و حاوی 10 تا 30 درصد کروم است. کروم در ترکیب با محتوای کربن کم، مقاومت قابل توجهی در برابر خوردگی و گرما ایجاد می کند. برخی از اجزاء مانند نیکل، مولیبدن، تیتانیوم، آلومینیوم، نیوبیم، مس، نیتروژن، گوگرد، فسفر یا سلنیوم، مقاومت در برابر خوردگی را در محیط‌های خاص افزایش داده و خواص منحصربه‌فردی ایجاد می‌کنند. ورق های استیل در یک قوس الکتریکی یا یک کوره اکسیژن پایه، عمدتاً برای کاهش محتوای کربن ذوب می شوند و در ظروف مختلف فولادسازی ریخته می شوند. در فرآیند کربن زدایی، مخلوطی از اکسیژن و گاز آرگون به فولاد مایع اضافه می شود.

تعریف بازار جهانی ورق استیل:

در عین حال، بازار با کاهش رشد اقتصادی در مناطق توسعه یافته جبران می شود که پیش بینی می شود تا چند سال آینده باقی بماند. شرکت های این بخش در حال کار بر روی گسترش فناوری تولید خود و پایدارتر کردن آنها هستند. همه‌گیری کووید-19 بخش‌های مختلف اقتصاد جهانی، از جمله تولید، ساختمان و ساخت‌وساز، خودروسازی و صنایع سنگین را از طرق مختلف تحت تأثیر قرار داده است. همه‌گیری COVID-19 زنجیره تامین صنعت فولاد را متوقف کرده و بر فعالیت‌های توزیع و تولید و کاهش آشکار فعالیت‌های اقتصادی و مصرف ورق استیل در سطح جهان تأثیر منفی گذاشته است.

مروری بر بازار جهانی ورق استیل:

ورق استیل آلیاژی از آهن است و حداقل 10 درصد ترکیب کروم دارد. دارای چندین ویژگی مطلوب مانند استحکام بالا، انعطاف پذیری عالی و سهولت ساخت می باشد. این باعث می‌شود که آن را برای طیف گسترده‌ای از کاربردها با استفاده نهایی در چندین صنعت مناسب نماید. چین یکی از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان پیشرو محصولات ورق استیل در سطح جهان است، زیرا به دلیل رشد صنایع مصرف نهایی مانند خودروسازی، ساخت‌وساز و کالاهای مصرفی نیازمند استفاده روز افزون از ورق استیل است. در اقتصادهای نوظهور آسیا و اقیانوسیه، خاورمیانه و آمریکای جنوبی، تولید رو به رشد خودرو یکی از عوامل محرک اصلی ورق استیل می باشد.
افزایش جمعیت و افزایش درآمد قابل تصرف، اخذ آسان تسهیلات اعتباری، و افزایش تقاضا در بین مردم برای داشتن وسائل و تجهیزات مدرن نظیر خودروهای لوکس، همگی عوامل مهمی هستند که تولید وسایل جدید در اقتصادهای نوظهور آسیا و اقیانوسیه را پیش می برد. علیرغم افزایش تقاضا برای محصولات در صنایع مختلف، استفاده از الیاف کربن به ویژه در صنعت خودرو به دلیل وزن سبک، استحکام بالا و ظرفیت های باربری افزایش یافته است که رشد بازار ورق استیل برای زمان های آینده را افزایش می دهد. 
با توجه به کاهش مصرف سوخت در وسایل نقلیه سبک وزن، احتمالاً لازم است مواد سبک جایگزین مواد با چگالی بالاتر شوند. مثلاً موادی نظیر فیبر کربن، وزن خودروها را کاهش داده و آنها را به مطلوب ترین ماده در صنعت خودرو تبدیل می کند. با این حال، کاربرد رو به رشد فیبر کربن به عنوان جایگزینی برای ورق استیل در صنعت خودرو دلیل اصلی است که ممکن است رشد بازار را محدود کند. علاوه بر این، افزایش سرمایه گذاری توسط بازیگران کلیدی در توسعه محصولات فولادی ضد زنگ می تواند فرصت رشد سودآوری را برای رشد بازار ارائه دهد.

 

ورق استیل

 

بازار ورق استیل، بر اساس نوع آن:

بر اساس نوع، بازار به دو دسته فولادی ضد زنگ نورد سرد، گیج نازک، سری 300، سری 400 و موارد دیگر تقسیم می شود. سری 200 دارای حجم قابل توجهی از سهم و تقاضای فزاینده سریع برای کالاهای مصرفی است. سری 200 مقرون به صرفه در نظر گرفته می شود زیرا نیکل که معمولاً در ساخت سری 300 استفاده می شود تا حدی با نیتروژن و منگنز جایگزین می گردد. سری 300 از نیکل و کروم تشکیل شده است.
این محصول دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی و مقاومت در برابر دمای بالا است و به طور گسترده در صنایع سنگین و کاربردهای خودرو استفاده می شود. سری 200 و سری 300 خواص فیزیکی و مکانیکی مشابهی دارند اما از نظر قدرت تسلیم و فاکتور قیمت با هم متفاوت هستند. پیش‌بینی می‌شود سری 400 به دلیل افزایش استفاده از روکش‌های کمپرسور، شیرها، پیچ‌ها، میله‌های پمپ، قطعات ماشین‌آلات صنایع غذایی، قطعات ماشین‌آلات، پیچ‌ها و پیستون‌ها، درآمد داشته باشند. این نوع ورق استیل دارای محتوای کربن بالایی است که به آن ساختار کریستالی مارتنزیتی می دهد و برای کاربردهایی از جمله استحکام بالا، مقاومت در برابر حرارت و خوردگی ملایم استفاده می شود.

بازار ورق استیل، بر اساس کاربرد:

بر اساس برنامه کاربردی، بازار به بخش های ساختمان و ساخت و ساز، خودرو و حمل و نقل، کالاهای مصرفی، صنایع سنگین و غیره تقسیم می شود. بخش خودرو و حمل و نقل سهم درآمد بازار را در اختیار دارد. افزایش استفاده از ورق استیل برای بسیاری از قطعات خودرو مانند قاب خودرو برای درها، صدا خفه کن، کاپوت و مخازن سوخت و افزایش بهره وری سوخت با کاهش وزن خودرو همگی عواملی هستند که انتظار می رود در سال های آینده نفوذ این محصول را در بخش جهانی خودرو افزایش دهد. ساختمان و ساخت و ساز برخی از جامع ترین صنایع مصرف نهایی محصولات فولادی ضد زنگ هستند. تمام بخش های زیرساخت و سایت های ساخت و ساز به مقدار زیادی ورق استیل برای بهبود جذابیت زیبایی شناختی سازه و مقاومت در برابر خوردگی نیاز دارند. افزایش شهرنشینی و افزایش جمعیت جهانی احتمالاً تقاضا برای ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها را در آینده افزایش می‌دهد.


گردآورنده: سید رحیم کیاحسینی


ارسال نظر درباره این موضوع


آخرین مطالب